Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν το απόγευμα της Δευτέρας 23 Σεπτεμβρίου 2019 η Σύνοδος των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων και η Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου.

Εκ μέρους της Συνόδου το Μνημόνιο υπέγραψε ο Πρόεδρος της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους και εκ μέρους της Αρχής Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου, Δρ Χρύσανθος Γεωργίου συνοδευόμενος από τον Εκτελεστικό Γραμματέα της Αρχής κ. Κωνσταντίνο Στυλιανού.

Μερικές από τις δράσεις που προνοεί το Μνημόνιο είναι η από κοινού ή και με τρίτους διοργάνωση σεμιναρίων, συνεδρίων, ημερίδων και άλλων εκδηλώσεων, ενημέρωση των φοιτητών από την ΑΑΕΚ, για θέματα εξαρτήσεων, η εκπαίδευση των συμβούλων των Πανεπιστημίων τόσο σε θέματα εξαρτήσεων, όσο και εντοπισμού/ παραπομπής σε εξειδικευμένες υπηρεσίες, η συνεργασία για το σχεδιασμό εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος κ.α.

Κατά την υπογραφή του Μνημονίου ο Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους δήλωσε ότι η υπογραφή του μνημονίου αποτελεί στην ουσία την υλοποίηση της απόφασης της 25ης Γενικής Συνέλευσης της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων, στο πλαίσιο εδραίωσης της συνεργασίας της Συνόδου με την Αρχή, με σκοπό την κοινωνική προσφορά και τη συμβολή τους στην άμβλυνση κοινωνικών προβλημάτων. Ταυτόχρονα κάλεσε όλα τα Πανεπιστήμια να στηρίξουν τις δράσεις της Αρχής και να συνεργαστούν μαζί της με σκοπό την επίτευξη των στόχων της.

Ο Δρ Χρύσανθος Γεωργίου, δήλωσε ότι η Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου ως ο συντονιστικός φορέας της πολιτείας στον τομέα των νόμιμων και παράνομων ουσιών εξάρτησης και της παθολογικής ενασχόλησης με τα τυχερά παιχνίδια, πιστεύει ότι οι συνέργειες μεταξύ θεσμών, διαδραματίζουν καταλυτικό ρόλο σε ότι αφορά την άμβλυνση κοινωνικών προβλημάτων. Με αυτό το σκεπτικό η υπογραφή του Μνημονίου της Αρχής με την Σύνοδο των Πρυτάνεων στοχεύει να εμβαθύνει τη συνεργασία με τα διάφορα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας μας, και να επεκτείνει τις συνέργειες σε διάφορους τομείς κοινού ενδιαφέροντος τόσο σε ερευνητικό επίπεδο όσο και γενικότερα στην αξιοποίηση της εμπειρογνωμοσύνης των συμβαλλόμενων.

την πρόσκληση, ενημέρωσε για τις τελευταίες εξελίξεις στην Ανώτατη Εκπαίδευση στην Ελλάδα, καθώς και για την περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων και τη συνεργασία των δύο Συνόδων. Πιο συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στην αφομοίωση σχεδόν όλων των ΤΕΙ από 9 Πανεπιστήμια και στην ίδρυση 2 νέων Πανεπιστημίων που προέκυψαν από τις συνθέσεις και αναβαθμίσεις των τριών εναπομεινάντων ΤΕΙ. Επιπρόσθετα, πρόσθεσε πως στην επόμενη Σύνοδο Πρυτάνεων Ελληνικών Πανεπιστημίων θα προωθήσει την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των δύο Συνόδων, καθώς και άλλες κοινές δράσεις.

MG 8528

MG 8536

MG 8550 a

Πολυμεσικο υλικο