26η Σύνοδος Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων στο Πανεπιστήμιο Frederick

Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου, στις 9:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Frederick η "26η  Γενική Συνέλευση της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων".

Στη Σύνοδο θα παραστεί και θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων, κ. Δημήτρης Συλλούρης. Μεταξύ των εκλεκτών προσκεκλημένων που θα παρευρεθούν στη Γενική Συνέλευση είναι ο Υπουργός Εξωτερικών, Δρ Νίκος Χριστοδουλίδης, ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, Δρ Κώστας Χαμπιαούρης, ο Πρόεδρος της Συνόδου των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, Καθηγητής Βασίλειος Χρυσικόπουλος.

Ανάμεσα στα θέματα που θα συζητηθούν είναι οι εξελίξεις στην ανώτατη εκπαίδευση σε Κύπρο και Ελλάδα, η σύσφιξη των σχέσεων της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων με τη Σύνοδο των Πρυτάνεων των Ελληνικών Πανεπιστημίων, η συνεισφορά των πανεπιστημίων στη χάραξη εθνικής πολιτικής για την παιδεία,  θέματα έρευνας, το θέμα της εκπαιδευτικής διπλωματίας κ.α.

Πολυμεσικο υλικο

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Δραστηριοτητες Νέα και Ανακοινώσεις 26η Σύνοδος Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων στο Πανεπιστήμιο Frederick